KORDOCENTÉZA – ODBĚR FETÁLNÍ KRVE Z PUPEČNÍKU

K čemu slouží punkce pupečníku?
V některých případech je třeba ve II. a III. trimestru těhotenství získat přímou informaci o stavu plodu vyšetřením jeho krve. Toto vyšetření bývá nezastupitelné jinými metodami a rozbor krve plodu umožní získat odpověď na vyslovenou obavu o jeho stavu. Současně se vzorkem krve plodu je k vyšetření obvykle z téhož vpichu odebrán vzorek vody plodové.

schéma provedení výkonu

schéma provedení výkonu

 

Organizační pokyny
Výkon obvykle provádíme ambulantně do 24. týdně těhotenství a později za jednodenní hospitalizace s možností monitorování stavu plodu po výkonu. Výsledek vyšetření krevního obrazu plodu je k dispozici za několik minut, karyotyp plodu za 48-72 hodin, většina dalších vyšetření do týdne. Ultrazvukovou kontrolu provádíme za týden.

Jak punkce pupečníku probíhá
Zákrok provádíme za stejných podmínek jako amniocentézu. Používáme jehlu o průměru 0,7 mm a výkon trvá obvykle o několik minut déle než amniocentéza.

Možné komplikace
Riziko nechtěné ztráty těhotenství v souvislosti s kordocentézou je podobné jako při amniocentéze, t.j. zvýšeno cca o 0,5 -1%. Pouze výjimečně se odběr nebo zpracování vzorku nezdaří.

Zpráva o výsledku těhotenství
Pokud budete rodit mimo náš ústav, prosíme o laskavou zprávu o výsledku těhotenství (uveďte jméno, datum a způsob ukončení těhotenství, hmotnost plodu, pohlaví a stav plodu). Slouží nám k informaci o výsledcích naší práce. Děkujeme za spolupráci.

Prof. MUDr. Pavel Calda, CSc.